3 edycja festiwalu

Trzecia edycja festiwalu Kielce ROCKują odbyła się w dniach 30 kwietnia do 3 maja 2015r.

 

 

30 kwietnia 2015r. w ramach 3 edycji festiwalu Kielce ROCKują wystąpili:

 

JAW RAW (PL)

Polski skład bluesowy / bluesrockowy z niemalże dwudziestoletnim doświadczeniem scenicznym. W obecnej chwili zespół z bluesrocka podąża w stronę fusion / alternatywa / blues / jazz z elementami rockowych harmonii. To wszystko za sprawą nowych osób i instrumentów w zespole: Szymon Porowski – trębacz i nowy wokalistaoraz Piotr Ostrowski - keyboards, członek - założyciel zespołu w 1996 roku, który po latach przerwy powrócił do składu.

Jaw Raw w trakcie szesnastu lat koncertowania wystąpił niemalże na wszystkich festiwalach bluesowych w kraju, począwszy na współorganizowanych przez siebie (pierwsze trzy edycje Wetwater w Moryniu, jako gospodarz muzyczny, Jaw Raw Meeting w Szczecinku), a skończywszy na katowickim Spodku (Rawa Blues, mała scena oraz Novotel) i występach z towarzyszeniem uznanych muzyków, m.in. Rick Estrin (& The Nightcats), Chris “the kid” Andersen, “Little” Charlie Baty, David Byrnes, Irek Dudek, Gerry Jablonski i wielu innych.

Jaw Raw jako jeden z nielicznych zespołów z Polski regularnie koncertuje poza granicami, przede wszystkim w Niemczech, ale mając za sobą także np. dwutygodniowe tournée na Wyspach Kanaryjskich.

 facebook.com/jawrawband

 

LIMIT BLUES (PL)

Protoplastą zespołu Limit Blues był amatorski zespół „Limit” założony w roku 1983 przez trzech kieleckich licealistów, który po sześciu miesiącach zawiesił bezterminowo swoją działalność.

W roku 2012 jeden z założycieli dawnego Limitu – Paweł Wawrzeńczyk – reaktywował zespół, który w ciągu dwóch lat przygotował materiał i wydał dwa albumy z własnymi kompozycjami - "1983-2012"(2012r.) i "Co dalej"(2013r.) oraz zagrał kilka koncertów, m.in. koncert w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, koncert w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, oraz koncert z okazji 30-lecia Zespołu który odbył się w klubie „Kotłownia” w Kielcach 11 października 2013r.

W roku 2013 Paweł Wawrzeńczyk podjął decyzję o rozszerzeniu nazwy zespołu, który od tego czasu funkcjonuje pod nazwą Limit Blues.

W roku 2014 w skład zespołu weszli zawodowi muzycy, a praca studyjna grupy w nowym składzie zaowocowała wiosną roku 2015 pierwszym oficjalnym albumem „Inaczej” wydanym w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Album był dostępny m.in. jako insert w branżowym kwartalniku „Twój Blues oraz dzienniku „Echo Dnia”. W roku 2015 zespół zagrał szereg koncertów oraz występował na festiwalach bluesowych m.in. na największej imprezie bluesowej w Polsce – Suwałki Blues Festival.

Udział w festiwalowych konkursach zaowocował nagrodami: Nagrodą dla Najlepszego Zespołu na III Przeglądzie Zespołów Bluesowych w ramach Pulavian Blues Festival, Nagrodą dla Najlepszego Gitarzysty na IX Festiwalu "Wielki Ogień" im. Miry Kubasińskiej oraz Wyróżnieniem na Imielin Blues Festival. Zespół koncertował obok takich gwiazd jak Wanda Johnson czy Jerry Jablonsky & The Electric Band. Od 2013 roku zespół regularnie występuje w ramach festiwalu Kielce Rockują.

W grudniu 2015 ukazał się oficjalny koncertowy box CD + DVD Limit Blues „Koncert”. Aktualnie grupa pracuje nad drugim albumem studyjnym, który ukaże się wiosną 2016 r.

 http://limitblues.pl/

 

HEAVEN BLUES (PL)

Liderem zespołu jest muzyk i wokalista Marek "Babcia" Dubeltowicz. To właśnie on już ponad 20 lat temu grał wOpolu z Heaven Blues. Między innymi od niego zaczynał się w Kielcach blues.
Od 1984 roku - gdy po raz pierwszy rozpoczęli próby w Wojewódzkim Domu Kultury - członkowie kapeli przeszli długą ewolucję muzyczną, grupa rozpadła się, ale właśnie wraca z mocnym uderzeniem - nową płytą. Trzon zespołu pozostaje taki sam.

Podporą grupy oprócz "Babci" jest też basista Marek "Diabeł" Gawęcki, znany też choćby z zespołów City Skyline czy Mafia. Poza tym grają Paweł Niedźwiedź na gitarze i klawiszach oraz Michał Stachurski na perkusji. Bluesa, takiego, w którym czują się najlepiej.

 www.facebook.com/Heaven-Blues-502793846409327/?fref=ts

 

GERRY JABLONSKI & THE ELECTRIC BAND ( UK )

Zespół zyskał niebywałą popularność dzięki świetnym kompozycjom, rewelacyjnym koncertom pełnym energii, a także historii, która z zespołem jest związana.

Gerry, (ojciec emigrant wojenny z Jastarni), oraz Piotr Narojczyk (emigrant z Warszawy), stworzyli 5 lat temu w szkockim Aberdeen team, który w dniu dzisiejszym wydaje czwartą już płytę, nad którą pracowali specjaliści ze słynnego Abbey Road Studios w Londynie.

W składzie zespołu, jako członek założyciel, przez szereg lat występował słynny perkusista Dave Innes (Fish, Marillion), który w zeszłym roku zmarł po długiej walce z chorobą. Historia zespołu i jego popularności w Polsce jest niezwykle interesująca, a w chwili obecnej rzesza fanów skupiona wokół fanklubu, uważnie śledzi poczynania kwartetu...

 www.gerryjablonskiband.com

 

1 maja 2016r. w ramach 3 festiwalu Kielce ROCKują wystapili:

 

THE ROOKLES (PL)

Zespół został założony przez czterech przyjaciół, którzy wcześniej grali razem w hard rockowym zespole In Rock. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska Huberta Gawrońskiego ("rook" po angielsku oznacza "gawron"). W roku 2011 zespół nagrał w otwockim studio ViVi Sound cztery kompozycje na wydaną własnym nakładem czwórkę "The Rookles".

7 stycznia 2012 roku zespół po raz pierwszy zaprezentował się publicznie na Beatlemania Festival w Warszawie, gdzie wystąpił jako gwiazda festiwalu na zaproszenie Waldemara Kuleczki. Pierwszy pełnowymiarowy koncert grupa zagrała 8 lutego 2012 roku w Piwnicy pod Harendą w Warszawie.

W tym samym roku zespół zagrał dwa koncerty w klubie Hard Rock Cafe Warsaw w ramach Pepsi Rock Battlefield.

W październiku zespół znalazł się pośród 10 zwycięzców konkursu Skoda Auto Muzyka, którego finałowy koncert odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. 6 października zespół zadebiutował na antenie Radiowej Trójki kompozycją "Lost The Way" w audycji Mariusza Owczarka. Dwa miesiące później The Rookles zagrali dwugodzinny koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, transmitowany na żywo na antenie Radiowej Trójki w audycji Piotra Stelmacha "Offsesja".

W lutym 2013 roku The Rookles pojawili się w programie Must Be The Music, gdzie dotarli do półfinału.

19 czerwca 2015 roku ukazał się debiutancki album The Rookles Open Space. Singlami, promującymi wydawnictwo, zostały "Don't Even Try" i "Best Days Of Our Lives". W dniach 26 sierpnia-1 września 2015 zespół zagrał 11 koncertów na festiwalu International Beatleweek w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.

 www.facebook.pl/therookles

 

4 SZMERY (PL)

Zaczęli grać dla przyjemności. Połączyła ich wspólna fascynacja jednym z największych bandów tego świata -AC/DC.

Bo można być fanem, ale z czasem jak napisał o nich ostatnio red. Metz „słuchanie już nie wystarcza”. Nie będziemy wchodzić tutaj w polemikę z różnego rodzaju „autorytetami muzycznymi” głoszącymi wszem i wobec, że AC/DC to muzyczne prostactwo i uwstecznianie muzyki. Bo prawda jest taka, że „psy szczekają, a australijska karawana toczy się po świecie od prawie 40-tu lat”.

4Szmery powstały w 1996 r. Jego założycielami byli Jarek Sroga (gitara) i Andrzej Tabor (bębny). Zespół rozpoczął koncertowanie od bocheńskich knajpek. Początkowo grali muzykę opartą na własnych kompozycjach, w których dominujące były wpływy AC/DC.

Pierwszy wokalista kapeli Piotr Pastuszak preferował sposób śpiewania B. Johnsona, stąd też w muzyce 4Szmerów więcej było nowego AD/DC. Grupa rozpadła się w 1998 r., by reaktywować rok później. Rozpoczęła od… Nowego Sącza, od „Jazz Klubu Absolwent” i tak się spodobała, że dostała zaproszenie do wzięcia udziału w nowosądeckich Juwenaliach, razem z T.Love, Po kilkunastu występach w 1999 r. dali koncert w krakowskim „Klubie Pod Jaszczurami”, zatytułowany „Bona pamięci żałobny rapsod”. Zaczęło o nich być głośno… w grudniu 2001 r. zespół zorganizował I Ogólnopolski Zlot Fanów AC/DC w pubie 2Koła w stolicy. Wskutek perturbacji w składzie zespół zmniejszył swoją aktywność, aż do maja 2004 r., kiedy rozpoczął regularne występy dla publiczności.

www.4szmery.pl

PAUL ROSE (UK)

PAUL ROSE jest bez wątpienia jednym z najbardziej utalentowanych gitarzystów na obecnej scenie blues-rockowej w W. Brytanii. Jego niepowtarzalny styl gry, który dotyka bluesa, country, jazzu i przede wszyst- kim hard rocka a zarazem pełen elegancji i dbałości o perfekcję godną wiruoza, tworzy wybuchową mieszankę. Pełne zachwytu recenzje światowej prasy muzycznej i uznanie u szerokiego grona fachowców rzemiosła gitarowego, idzie w parze z entuzjastycznie przyjmowanymi przez publiczność koncertami. Nic dziwnego, Paul dał się poznać już jako nastolatek, stając się ulubieńcem i podopiecznym Rorego Gallagher'a. Sam Rory określał go mianem,,VERY HOT PLAYER!!!''. Dziś Paul odwdzięcza się swojemu mistrzowi, przypominając jego twórczość w prowadzonym przez siebie, międzynarodowym projekcie koncertowym,,Remember Rory'' (obok,,Band of Friends'' najbardziej uznany Tribute Rory Gallagher). Także jeden z najważniejszych producentów przystawek gitarowych na świecie, SEYMOUR DUNCAN, wymienia Paul'a w gronie swoich ulubionych gitarzystów obok Jeffa Beck'a czy Roy Buchanan'a. Obecnie Paul Rose jest reprezentantem marki Hughs&Kettner, zyskującej coraz większe uznanie na rynku wzmacniaczy gitarowych. Wysoka pozycja w gitarowym świecie przekłada się także na współpracę z czołówką muzyków studyjnych w Anglii. Najnowszy, nie publikowany dotychczas materiał, został zrealizowany z udziałem jednego z najwybitniejszych trębaczy na świecie - Randy Brecker'a (w Polsce szczególnie znany ze współudziału w zdobyciu za zeszły rok nagrody Grammy wraz z Włodzimierzem Pawlikiem), czy też planowany gościnny udział w projekcie Zappa Plays Zappa.

 www.paulrose.co.uk

 

MECH (PL)

Mech (pierwotnie jako Zjednoczone Siły Natury "Mech") powstał w Warszawie w 1977 r. z inicjatywy Macieja Januszko i Roberta Milewskiego. Początkowo zespół działał w składzie: Maciej Januszko – śpiew, gitara; Robert Milewski vel Millord – śpiew, instrumenty klawiszowe; Janusz Łakomiec – gitara; Krzysztof Fijałkowski – gitara basowa; Adam Lewandowski – perkusja (min. Air Condition); Andrzej Nowicki – gitara basowa (później Perfect); Janusz Domański – perkusja.

Od 1981 Mech działał w składzie: Maciej Januszko – gitara basowa, gitara, śpiew; Janusz Łakomiec – gitara, śpiew; Robert Milewski vel Millord – instrumenty klawiszowe, śpiew; Andrzej Dylewski – perkusja, instrumenty perkusyjne. W tym składzie nagrał dwa albumy Bluffmania i Tasmania - oba zostały wydane w 1983 roku.

Zespół zawiesił działalność w 1987 i został reaktywowany w 2004. Powrót nastąpił z inicjatywy Jurka Owsiaka i Janusza "Kosy" Kosińskiego. W nowym składzie oprócz Macieja Januszko (śpiew), znaleźli się: Piotr "Dziki" Chancewicz – gitary (Syndia, Agency, BO-Session, Dogbite); Krzysztof Najman – gitara basowa (Closterkeller, Tadeusz Nalepa, John Porter Band, Virgin); Piotr "Posejdon" Pawłowski – perkusja (ex Closterkeller, John Porter Band, Virgin). Jesienią 2005 ukazała się pierwsza po reaktywacji płyta zespołu na której usłyszeć można kilka starych utworów w nowych aranżacjach oraz nowe, utrzymane w konwencji hard i heavy rocka. Na płycie znalazły się także teledyski do utworów "Painkiller" i "Nie widzieć nic".

Mech koncertuje na największych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych w kraju jak Przystanek Woodstock, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie, Hunterfest, Metal Hammer Festival, oraz u boku takich wykonawców jak Korn, Black Label Society, Soulfly czy Heaven and Hell. 5 listopada 2008 roku zespół wystąpił u boku grupy Uriah Heep. 10 sierpnia 2011 roku zespół wraz z min. Judas Priest wziął udział w kolejnym Metal Hammer Festival.

 mech.art.pl

 

LIVI'N BLUES XPERIENCE ( NL)

Obchodzący w 2013 roku 45-lecie działalności zespół postanowił przypomnieć się fanom w Polsce. Na przestrzeni tylu lat w składzie grupy nastąpiły spore zmiany, dotyczące również samej nazwy, co spowodowało, że dzisiaj muzycy występują pod szyldem Livin' Blues Xperience. Podstawę obecnego składu stanowi założyciel zespołu, wokalista Nico Christiansen. Zespół gra żywiołowego bluesa z lekką domieszką rocka, ale ten pierwszy wyraźnie dominuje repertuar i brzmienie grupy, opierające się przede wszystkim na specyficznym wokalu, porywającej gitarze i ekspresyjnej grze harmonijki. Christiansen jest niepowtarzalnym wokalistą i frontmanem, a grający ekspresyjnie i z fantazją Loek van der Knaap jest uznawany za jednego z najbardziej wyrazistych gitarzystów Holandii. Ich koncerty to niezapomniane widowiska, podczas których publiczność nie tylko cieszy się wspaniałą muzyką, ale i ma okazję do świetnej zabawy.

 www.livinbluesxperience.com

 

THE CRAZY WORLD OF ARTHUR BROWN (UK)

 Arthur Wilton Brown (ur. 24 czerwca 1942 w Whitby w North Yorkshire) – brytyjski wokalista i autor tekstów. Arthur Brown znany jest z występów w grupach muzycznych Kingdom Come i The Crazy World of Arthur Brown. Od lat 60. XX w. prowadzi także solową działalność artystyczną. Charakterystyczny wizerunek Browna, a także zachowanie sceniczne wywarł wpływ w latach późniejszych m.in. na takich wykonawców jak: Alice Cooper, Peter Gabriel, Marilyn Manson, George Clinton, Kiss, King Diamond oraz Bruce Dickinson. Prawdopodobnie najpopularniejszym utworem z repertuaru piosenkarza jest "Fire" pochodzący z albumu The Crazy World of Arthur Brown (1968).

The Crazy World Of Arthur Brown - brytyjski zespół psychodeliczny założony w 1967 roku przez Arthura Browna - wokal; rozwiązany w 1970 roku. W zespole grali też Drachen Theaker (później Carl Palmer) - perkusja i Vincent Crane - instrumenty klawiszowe. W 2000 roku formacja wznowiła działalność w nowym składzie.

 www.arthur-brown.com

 

 2 maja 2015r. w ramach 3 edycji festiwalu Kielce ROCKują wystapili:

 

ROMAN "PAZUR" WOJCIECHOWSKI (PL)


Zadebiutował w 1965 w amatorskim zespole muzycznym Meteory. W latach 1968-1972 był liderem grupy Twarze Dzielnicy Południowej znanej także jako Twarze i będącej jednym z pierwszych zespołów bluesowych i blues-rockowych z prawdziwego zdarzenia na Górnym Śląsku, jak i w Polsce.

W 1986 powstał zespół Pazur Rock-Blues Band. W składzie grupy znaleźli się znani muzycy sceny bluesowej i rockowej: Leszek Cichoński (eks-Ozzy; gitara, śpiew), Włodzimierz Krakus (eks-Hokus, Transport Band i Ozzy; gitara basowa, śpiew), Andrzej Urny (gitara, śpiew) i Rafał Rękosiewicz (instrumenty klawiszowe). W ich repertuarze znalazły się utwory m.in. z repertuaru: B.B. Kinga i The Rolling Stones. W 1991 roku Wojciechowski wraz z supergrupą DDD (Dużo Dobrych Dźwięków) wziął udział w konkursie Grand Prix Sopot ’91, będąc pierwszym w historii festiwalu wykonawcą bluesowym i najwyżej ocenionym reprezentantem Polski. W składzie grupy znaleźli się m.in.: pianista Krzysztof Głuch, gitarzysta zespołu KAT Piotr Luczyk, basista Jerzy Kawalec, puzonista Bronisław Duży, skrzypek Henryk Gembalski i saksofonista Aleksander Korecki. Formacja doczekała się nagrania albumu pt. Dużo Dobrych Dźwięków (Polton, 1991), a następnie rozwiązała się. Wojciechowski przez kilka lat mieszkał w Berlinie. Po powrocie do kraju stanął na czele formacji Roman Pazur Wojciechowski & Czarne Komety z Południa złożonej głównie z weteranów śląskiego blues-rocka. Razem z nią nagrał album pt. Roman Wojciechowski & Czarne Komety z Południa z opracowaniami standardów rhythm and bluesowych z lat 60.

www.pazur.zanet.pl

 

ROB TOGNONI BAND (AUS)

Z Tasmanii w Australii, a przedstawiony w Europie w 1994 roku przez mistrza blues’a – Dave’a Hole’a, Rob Tognoni dostarcza w każdym występie przeżycie naładowane 100%-ową siłą. Po prostu bezkompromisowy, co jest wyraźnie widoczne w jego muzyce.
Po 40-stu latach, jego wybuchowa gra na gitarze i niepowtarzalne utwory są teraz porównywalne z mistrzami gatunku i zdecydowanie zapewniły mu miejsce w europejskich klubach i na festiwalach, jak również pozyskują mu wielu blues-rock’owych fanów na całym świecie.

 www.robtog.com

 

JUWANA JENKINS (USA)

Wspomagana przez zespół The Mojo Band proponują ogniste wrażenia muzyczne wzbudzające ducha oldschoolowego bluesa. W ich występach znajdziemy poruszający wokal oraz palące intensywnością partie instrumentalne: w oparciu o motoryczny rytm ściśle współpracujących perkusisty Petra i basisty Marka Eichlerów, nastrój budują zarówno bardzo zdolni gitarzyści Marcel Flemr i Jiri Hokes, jak i firmujący całość fantastyczny harmonijkarz, Charlie Slavik.

Zespół zarówno wykonuje swoje własne energetyczne kompozycje, jak i najlepsze utwory znane z klasycznych wykonań legend bluesa Freddiego Kinga, Earla Kinga,Etty James, Big Mamy Thornton, Bessie Smith, Howlin’ Wolfa i Muddy'ego Watersa. W ich repertuarze znajdzie się też coś dla miłośników rocka w stylu The Rolling Stones, Cream, the Yardbirds, The Who, the Animals, and Led Zeppelin.

Zespół miał już okazję otwierać koncerty wielu sław, między innymi Micka Taylora, Dave'a Spectora, Sharon Lewis i Deitry Farr i z powodzeniem grywał w licznych klubach muzycznych i na festiwalach w Czechach, Niemczech, Chorwacji, Słowacji i Polsce.

 www.juwanajenkins.com

 

THE CELL (CZ)

The Cell“ gra uczciwą bluesowo – rockową muzykę, gdzie prawie 100% repertuaru składa się z własnej twórczości zespołu, która ma przynosić radość zarówno jego członkom jak również publiczności.
Pragnę nadmienić, iż zespół „The Cell“ brał udział w festivalu SHOWNDOWN BLUESFEST www.showdown-blues.nl, Front Porch Blues Festival w Chorzowie, a także wystapił w Rawie Mazowieckiej - Noc Bluesowa. Brał też udził w zlocie Weteranów Szos w Starogardzie Gdańskim, gościł na Festivalu Blues Express – Zakrzewo oraz Przeworsk Blues Fest. Koncertował też na festiwalach i w klubach w Czeskiej Republice, Niemczech, Polsce, Holandii, Hiszpanii, Włoszech oraz USA.

 www.facebook.com/cellbandofficial

 

THE ANIMALS & FRIENDS (UK)

Brytyjski zespół rockowy, jeden z najważniejszych zespołów lat 60.

Grupa powstała w 1963, po przystąpieniu wokalisty Erica Burdona do The Alan Price Combo. Zespół grał przede wszystkim rhythm and blues, później także psychodelicznego rocka. Już we wczesnych dokonaniach grupy daje się zauważyć psychodeliczne cechy – długie i powtarzane gitarowe riffy oraz wibrujące pasaże organowe. Grupa cierpiała na typowy dla rockowego świata syndrom konfliktu indywidualności. Wokalista Eric Burdon, organista Alan Price czy gitarzysta Hilton Valentine często reprezentowali różne idee muzyczne. Sytuacja taka prowadziła do ciągłego napięcia w grupie, a w konsekwencji do zmian personalnych (w 1965 odszedł Price) i ostatecznego rozpadu grupy.

Zespół próbował reanimować Burdon tworząc w 1967 zespół Eric Burdon and the New Animals, który przetrwał prawie dwa lata, odnosząc większy sukces na zachodnim wybrzeżu USA i definitywnie rozpadając się pod koniec 1968. Po tym średnio udanym przedsięwzięciu Burdon utworzył grupę The War. Inni muzycy związani z grupą bądź rozpoczęli karierę solową, bądź wtopili się w rockowy pejzaż dołączając do innych grup. Ostatnim epizodem w działalności grupy było ponowne połączenie się w oryginalnym składzie w 1976 i nagranie albumu Before We Were So Rudely Interrupted, a potem jeszcze raz w 1983.

Choć zespół ma w swym dorobku cały szereg przebojów, unieśmiertelniła go interpretacja folkowego standardu "Dom wschodzącego słońca" – "The House of the Rising Sun" z czerwca 1964.W 1994 roku grupa The Animals została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

www.theanimalswebsite.com

 

3 maja 2016r. w ramach 3 edycji festiwalu Kielce ROCKują wystapili:

 

MOFO PARTY BAND (USA)

MoFo Party Band to zespół, który powstał w 1989 roku w Kalifornii. Składa się z wyśmienitych muzyków: trójki braci Bill i Johna Cliftona. Tworząc niepowtarzalne, pełne energii brzmienie środkowego wybrzeża odnieśli wiele sukcesów nie tylko w USA. Grając w małych klubach, a także uczestnicząc w kilku trasach koncertowych w Europie, Fidżi i Nowej Zelandii zjednali sobie publiczność. Są uważani za wizytówkę kalifornijskiego bluesa. Byli gośćmi największych amerykańskich festiwali bluesowych. Są także gospodarzami jednej ze scen corocznego San Francisco Blues Festival. Jako zespół towarzyszyli wybitnym artystom takim jak np. legendarni Luther Tucker, Little Charlie czy Bo Didley. Lider grupy, John Clifton, jest uważany za jednego z najlepszych kalifornijskich harmonijkarzy wymienianych na równi z takimi wirtuozami jak: Rod Piazza, Kim Wilson czy Mark Hummel. Jest również uznanym producentem muzycznym. Współprodukował m.in. ostatni album Big Bill’a Morgenfield’a, syna legendarnego Muddy’ego Waters’a. Jest także producentem najnowszej płyty grupy Boogie Boys, która zdobyła laur „Album Roku 2012”.

 www.mofopartyband.com

 

ZVA 12-28 BAND (SK)

ZVA 12-28 Band – pomimo, że zespół w 2012r świętował swoją 22 rocznicę powstania, nadal gra „świeżego” i autentycznego bluesa. Grupa wyróżnia się ciekawie brzmiącym wokalem solisty i zarazem założyciela zespołu Norberta Cervenak’a i jego niepowtarzalnym stylem gry na gitarze oraz twórczymi i oryginalnymi interpretacjami gry na skrzypcach – Stanislav Fakan, kontrabasie – Ladislav Cerenak i perkusji – Peter Krsko.
Zespół nawiązuje do rdzennych tradycji bluesa takich legend jak Littre Walter, Willie Dixon itp. stosując współczesne i oryginalne elementy shuffle’a, boogie jak i funka.
Barwne i rytmiczne podejście, sceneria, dźwięk, jak i tworzenie w języku ojczystym znacznie wyróżnia ich z typowego środkowo-europejskiego blues – rocka.

www.zva12-28band.sk

 

MICHAEL LEE FIRKINS (USA)

 

Odkryty i związany przez lata z legendarną gitarową wytwórnią Shrapnel Record-Group Mike’a Varney’a. jego pierwszy solowy album z 1990r. (Michael Lee Firkins) został entuzjastycznie przyjęty przez miłośników instrumentalnej rockowej gitary. Zagrali na niej tacy giganci, jak James Kottak( Scorpions) i Jeff Pilson Fan Page (Dokken). Kolejne albumy przyniosły zmianę stylu w kierunku southern rocka z elementami bluegrass, bluesa i jazzu oraz totalne zauroczenie techniką slide.
Ostatni album “Yep” został wydany przez wytwórnię Magna Carta w 2013r. Na krążku pojawili się m.in. muzycy Govt Mule (Matt Abts i Andy Hess) oraz The Rolling Stones (Chuck Leavell). Na płycie jest także polski akcent, jako że zdjęcie, które posłużyło za bazę okładki “Yep” zostało wykonane w Tarnobrzegu, podczas dorocznego festiwalu Satyrblues – One Day With Fusionblues w 2012r.
W ramach kolejnej imprezy Bochnia Rocks! Michael przedstawi repertuar z 25 lat swojej kariery muzycznej oraz kilka coverów największych gwiazd rocka.

www.michaelleefirkins.com

 

EARL THOMAS (USA)

Urodził się w muzycznej rodzinie w Tennessee, w której każdy na czymś grał lub śpiewał: mama interesowała się gospel, tata - bluesem. W ten sposób poznał klasykę tych dwóch gatunków: artystów takich, jak Muddy Waters, Otis Redding, Mahalia Jackson, Aretha Franklin, Tina Turner, Gladys Knight, i wszyscy wykonawcy wiązani z wytwórnią Stax. Na własną rękę odkrył, i dorzucił do tego „miksu” twórców wczesnego rocka, jak Jimi Hendrix, Janis Joplin, Rod Stewart, oraz zespoły The Rolling Stones, The Beatles, czy Led Zeppelin. Twierdzi, że to nie on wybrał muzykę, ale ona jego: „pisarz musi pisać, malarz musi malować, a ja muszę śpiewać!”

Choć studiował śpiew klasyczny, i od wielu lat para się komponowaniem dla gwiazd tak wielkich, jak Etta James, Solomon Burke, Screamin’ Jay Hawkins, czy Tom Jones, jego największym atutem są bezsprzecznie sceniczna charyzma i głos: mocny jak dzwon, miejscami okraszony charakterystyczną chrypką, chwytający za serce, po prostu nie-pow-ta-rzal-ny! Jak skrzyżowanie Ike'a Turnera z Sealem.

www.earlthomas.com

 

ERIC BELL from THIN LIZZY (UK)

W roku 1969 spotkał na swej drodze Phillipa Lynotta i Briana Downeya i wspólnie założyli zespół, który stał się jednym z kamieni milowych rocka. Grupa napisała takie klasyki jak Whiskey in The Jar, Waiting For Alibi, czy Rosalie. Zresztą zbyt wiele, by je wymieniać. Masa młodych gitarzystów do dziś uczy się zagrywek Thin Lizzy, a większośc gitarowych gazet stawia ich twórczość na równi z zespołami Lynyrd Skynyrds, czy The Rolling Stones. Spytajcie zresztą sami Eddiego Van Halena, jaki wpływ na jego grę miał zespół. Zadzwońcie też do Jamesa Hetfielda. Razem z Ericiem wystapią też muzycy, którzy mają na koncie współpracę z Collosseum, Alem Greenem, The Soul Band...

 www.eric-bell.com

 

17 maja jako suplement 3 edycji festiwalu Kielce ROCKują wystąpili:

 

SZYLU PAZA & PAUL DABLIU (PL)

 

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych zespołów w Polsce. Fetyszyści pulsującego basu, laserowego wzroku, oraz układów tanecznych doprawionych szlachetnym światłem kuli disco.Twórcy disco-piątki. Zakazani w wielu krajach z powodu rozprzestrzeniania disco epidemii.

Spontaniczne połączenie energii międzydiscogalaktycznej. Tak chyba najlepiej można określić spotkanie dwójki przyjaciół, którzy w 2011 roku postanowili, że zostaną najbardziej oryginalnym duetem świata.
Szylu Paza & Paul Dabliu to grupa znana z nietuzinkowych pomysłów, kontrowersyjnych występów, oraz najlepszych fanek. Cenimy w życiu dobry bas, kołyszące biodra i wszystko co pięknie mieni się cekinowymi kolorami. Grupa czynnie koncertuje siejąc po całej polsce niezidentyfikowanego dotychczas wirusa DISCO EPIDEMII. Na scenie zawsze dają z siebie 50%.

 www.facebook.com/szyluandpaul

 

DUDLEY TAFT (USA)

Dudley Taft to wschodząca gwiazda amerykańskiej sceny blues-rockowej. Po blisko 30 latach pracy z różnymi zespołami, (od typowo rockowych rodem z Los Angeles, po grunge prosto z Seattle, na czele ze Sweet Water z którym towarzyszył w trasach Alice in Chains oraz Second Comig z którym nagrywał dla Capitol Records umieszczając swój przebój na ścieżce dźwiękowej filmu ,,Szósty Zmysł’’ z Bruce Willisem), Dudley dojrzał do powrotu swoich wczesnych inspiracji bluesowymi mistrzami i poprowadzenia bandu firmowanego własnym nazwiskiem.

Wyraźnie wyczuwalne wpływy bluesa ze środkowego zachodu i southern-rockiem, inspiracje takimi mistrzami jak Freddie King (na którego sam się powołuje), przemieszane z własnymi doświadczeniami muzycznymi, kształtują w pełni rozpoznawalny styl i brzmienie Dudley’a Tafta, jako kompozytora i gitarzystę. Co ciekawe, każdy z recenzentów dopatruje się coraz to innych porównań i odniesień, co jedynie dowodzi o oryginalności wypracowanego stylu.

www.dudleytaft.com